Hrvatska nakon penala do četvrtfinala

Nogometna reprezentacija Hrvatske plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Hravska je večeras u Nižnjem Novgorodu u osmini finala nakon boljeg izvođenja penala pobijedila Dansku sa 3:2  (1:1, 1:1, 1:1).

Danska je povela već u 1. minuti golom Mathiasa Joergensena, a samo tri minuta kasnije rezultat je izjednačio Mario Mandžukić.

U regularnih 90 minuta susret je završen neriješeno 1:1 (1:1), a nakon produžataka i dodatnih 30 minuta rezultat je ostao nepromijenjen pa su o učesniku četvrtfinala, kao i u prethodnom susretu Rusija – Španija, odlučili penali.

Četiri minute prije kraja drugog produžetka kapiten Luka Modrić propustio je veliku priliku da svoju momčad odvede u četvrtfinale nakon što je promašio penal.

Junak hrvatske pobjede u izvođenju penala bio je golman Danijel Subašić, koji je odbranio čak tri šuta Danaca sa bile tačke. Za veliko slavlje Hrvata i plasman u četvrtfinale pogodili su Andrej Kramarić, Luka Modrić i Ivan Rakitić, dok su promašili Milan Badelj i Josip Pivarić.

Hrvatska će  u četvrtfinalu, 7. jula u Sočiju, igrati protiv domaćina Rusije, koji je u Moskvi eliminirao Španiju sa 4:3, također nakon boljeg izvođenja penala.

U prvim susretima osmine finala, igranim u subotu, Francuska je pobijedila Argentinu sa 4:3, dok je Urugvaj bio bolji od Portugala sa 2:1.

Preostale četiri utakmice osmine finala igrat će se u ponedjeljak i utorak, a sastaju se Brazil – Meksiko, Belgija – Japan, Švedska – Švicarska i Kolumbija – Engleska.