Brazil: 82% roditelja podržava odluku o zabrani mobilnih telefona u osnovnim i srednjim školama

Ako uredba koju je usvojio Kongres u Brazilu bude odobrena, upotreba mobilnih telefona bit će zabranjena u osnovnim i srednjim školama, javlja Anadolu.

S obzirom na negativne efekte na zdravlje i obrazovanje djece i mladih, Kongres je usvojio uredbu o zabrani korištenja mobilnih telefona u osnovnim i srednjim školama.

Ako uredbu odobri brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva, upotreba telefona će biti zabranjena u osnovnim i srednjim školama.

Brazilski ministar obrazovanja Camilo Santana je kazao da bi najispravnija odluka bila da se ograniči upotreba mobilnih uređaja u školama.

Više od polovine brazilske djece uzrasta od deset do 13 godina ima mobilni telefon, pokazala je nezavisna studija u toj zemlji.

Ova stopa je utvrđena kao 87,6 posto za osobe od 14 do 17 godina.

Prema podacima vladinog Upravnog odbora za internet, skoro dvije trećine škola u zemlji ograničava korištenje mobilnih uređaja po izboru, dok je samo 28 posto u potpunosti zabranilo korištenje telefona.

Prema oktobarskoj anketi Instituta Locomotiva i QuestionPro, 82 posto brazilskih roditelja podržava zabranu mobilnih telefona u školama.

(RTVTK/Anadolija)

Dijeliti

RTVTK aplikaciju za Android telefone možete preuzeti na Google Play trgovini:

Izdvojeno

TV RASPORED

Pročitajte...