Predsjedavajući Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović zakazao je za 30. juli vanredno zasjedanje zbog hitnog razmatranja zakona, koji se odnose na uvođenje boračkog dodatka za oko 300.000 branilaca, rješavanje statusa prodaje neperspektivne imovine privrednih društava čija je djelatnost eksploatacija mineralnih sirovina i rebalans finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.
Kako je predložila Vlada Federacije BiH potrebno je donijeti Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima demobiliziranih branilaca i članova njihovih porodica kojim bi se uvelo pravo da borački dodatak ima demobilizirani branilac pripadnik Oružanih snaga koji je učestvovao u odbrani BiH u periodu od 8. aprila 1992. do 23. decembra 1995. godine., najmanje jednu godinu, i članovi porodice poginulog ili umrlog branioca bez obzira na period učešća u Oružanim snagama, a koji su korisnici prava u skladu sa Zakonom o pravima branilaca i članova njihovih porodica.
Takvih korisnika ima 383.494, za kojih bi se iznos boračkog dodatka utvrdio u iznosu od 1,50 KM po mjesecu učešća u Oružanim snagama RBiH.
Procijenjeni godišnji iznos isplate boračkog dodatka iznosi 234.700.000 KM. Ta sredstva trebala bi se osigurati u ovogodišnjem federalnom budžetu ukoliko navedene nove izmjene i dopune Zakona o pravima demobiliziranih branilaca i članova njihovih porodica stupe na snagu.
Neophodno je da ih osim Doma naroda usvoji i Predstavnički dom koji će upravo danas također vanredno zasjedati zbog razmatranja navedenog zakonskog rješenja.
Budući da se ne radi o složenoj izmjeni Vlada je predložila da Dom naroda izglasa po hitnoj proceduri nove izmjene i dopune Zakona o financijskoj konsolidaciji privrednih društava u FBiH s ciljem otklanjanja prepreka na realizaciji Odluka o finansijskoj konsolidaciji privrednih društava, te omogućavanja rješavanja statusa prodaje neperspektivne imovine privrednih društava čija je osnovna djelatnost eksploatacija mineralnih sirovina, a koju bi provodila Porezna uprava FBiH i koja bi se uplaćivala direktno na račune javnih prihoda.
Time bi se, kako je navedeno, stvorilo optimalno rješenje za nastavak provođenja započetih postupaka finansijske konsolidacije, da privredna društva u roku od dodatne dvije godine, odnosno do 31.12.2029. godine, izvrše sve aktivnosti u vezi primjene Zakona o finansijskoj konsolidaciji privrednih društava, da se omogući drugim privrednim društvima koja posluju sa poteškoćama da u roku do 30.6.2028. godine, mogu podnijeti zahtjeve za odobravanje postupka finansijske konsolidacije.
Prema predloženom dnevnom redu, posljednja tačka vanredne sjednice je Odluka, po kojoj se predlaže da Dom naroda u četvrtak da saglasnost na rebalans ovogodišnjeg finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.
Ukupni planirani tekući rashodi, kapitalni izdaci i tekuća rezerva rebalansom finansijskog plana ovog Zavoda planiraju se u iznosu od 387.281.876 KM i veći su od prvobitno planiranih za 11 posto ili 39.011.876 KM. Povećanje planiranih rashoda odnosi se na prava osiguranika na zdravstvenu zaštitu u Federaciji koja se finansiraju sredstvima Fonda soildarnosti u iznosu od 34.590.206 KM, te na prava osiguranika na zdravstvenu zaštitu u inostranstvu 4.000.000 КМ, kao i na stručne službe 421.670 KM.
U okviru lijekova i medicinskog potrošnog materijala najznačajnije povećanje sredstava, kako se predlaže, je izvršeno na lijekovima za liječenje malignih oboljenja (+20 miliona KM) što bi omogućilo eliminisanje listi čekanja na ovu grupu lijekova.
Također Odluku o rebalansu finansijskog plana Zavoda potrebno je da osim Doma naroda, potvrdi i Predstavnički dom Federalnog parlamenta kako bi stupila na snagu.
