FAO: Svjetske cijene hrane pale u martu dvanaesti mjesec zaredom

Referentni indeks međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda opao je 12. uzastopni mjesec u martu, podstaknut padom svjetskih kvota za žitarice i biljna ulja, objavila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

FAO indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda kojima se uobičajeno trguje, u martu 2023. godine u prosjeku je iznosio 126,9 posto, što je za 2,1 posto manje u odnosu na prethodni mjesec i 20,5 posto ispod najvišeg nivoa iz marta 2022. godine. Kombinacija obilnih zaliha, prigušena uvozna potražnja i proširenje Inicijativa za crnomorsko žito doprinijela je padu.

FAO indeks cijena žitarica opao je za 5,6 posto u odnosu na februar, pri čemu su svjetske cijene pšenice pale za 7,1 posto, podstaknute snažnom proizvodnjom u Australiji, poboljšanim uvjetima usjeva u Evropskoj uniji, visokim zalihama iz Ruske Federacije i tekućim izvozom iz Ukrajine iz njenih crnomorskih luka.

Svjetske cijene kukuruza pale su za 4,6 posto, dijelom zbog očekivanja rekordne žetve u Brazilu, dok su cijene riže smanjene za 3,2 posto usljed tekuće ili neposredne žetve u velikim izvoznim zemljama, uključujući Indiju, Vijetnam i Tajland.
FAO indeks cijena biljnog ulja u prosjeku je bio za tri posto niži u odnosu na prethodni mjesec i 47,7 posto ispod nivoa iz marta 2022. godine.

– Iako su cijene blijede na globalnom nivou, one su i dalje veoma visoke i nastavljaju da rastu na domaćem tržištu, što predstavlja dodatni izazov za sigurnost hrane. To se posebno odnosi na zemlje u razvoju koje uvoze hranu, u situaciji pogoršane deprecijacije njihove valute u odnosu na američki dolar ili euro i sve veće opterećenje duga – naglasio je Masimo Torero, glavni ekonomist FAO-a.

FAO indeks cijena mliječnih proizvoda pao je u martu za 0,8 posto. Cijene maslaca porasle su zbog čvrste uvozne potražnje, dok su cijene sira potonule zbog sporije kupovine većine vodećih uvoznika u Aziji kao i povećane dostupnosti kod vodećih izvoznika. Suprotno tome, FAO indeks cijena šećera porastao je za 1,5 posto u odnosu na februar.

FAO indeks cijena mesa blago je porastao za 0,5 posto. Međunarodne kvote goveđeg mesa su porasle, pod utjecajem rasta internih cijena u SAD-u, dok su cijene svinjskog mesa porasle zbog povećane potražnje u Evropi uoči praznika. U padu su i cijene piletine, podaci su Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija.

Pročitajte...