Iako ih mnogi često konzumiraju zbog njihovog posebnogokusa, u nutricionističkom se svijetu često piše i o njihovim zdravstvenim prednostima. Odlična su zamjena za mesa, imaju malen utjecaj na okoliš te su određene bogate antioksidativnim svojstvima koji podržavaju snažan odgovor imunološkog sustava na upale, infekcije i abnormalni rast stanica.
A sada se o njima govori i kao odličnim suputnicama u borbi protiv simptoma depresije. Naravno, ne mogu nikako biti potpuna zamjena za terapiju i konzultacije sa specijalistom, no dodatak gljiva, sudeći prema studiji koju je provela skupina istraživača s Penn State College of Medicine i uzela podatke iz Nacionalne ankete o zdravlju i prehrani, gljive bi mogle pomoći u smanjenju simptoma.
Prikupljeno je podataka više od 24 000 odraslih osoba u SAD-u u periodu 2005. do 2016. godine i procijenjeno je da sudionici koji su često konzumirali gljive imaju niže prijavljene razine depresije. Istraživači su otkrili kako su sudionici koji su izjavili da su jeli umjerene do visoke razine gljiva tijekom dva dana imali niže izglede za depresiju u usporedbi s onima koji su jeli male ili nikakve količine gljiva.
Njihova su otkrića potvrdila hipotezu da ljudi koji jedu gljive imaju manji rizik od depresije zbog visoke razine vitamina B-12, antioksidansa i protuupalnih komponenti. “Gljive su najveći prehrambeni izvor aminokiseline ergotionein – protuupalnog sredstva koje ljudi ne mogu sintetizirati”, rekao je glavni istraživač Djibril Ba. Upala je povezana s depresijom, kao i nizom drugih kroničnih bolesti. Nadovezujući se na prijašnja mala klinička ispitivanja koja su pokazala smanjenje depresije i anksioznosti među redovitim konzumentima gljiva, istraživanje je vrlo obećavajuće za one koji traže prehrambena rješenja za prevenciju i liječenje poremećaja raspoloženja.
