Palestinski vozač ubijen je iz vatrenog oružja na kontrolnom punktu izraelske vojske u blizini Ramallaha na okupiranoj Zapadnoj obali, saopćili su palestinski zvaničnici, nakon, kako je izraelska vojska navela, sukoba između čovjeka i jednog od vojnika.
Vojska je u saopćenju navela da je muškarac stigao u ukradenom vozilu na kontrolni punkt Rantis. Prilikom pregleda vozila, navodi se, vozač je napao jednog od vojnika i pokušao da mu otme oružje, navodeći drugog vojnika da puca na njega, ubivši ga.
U saopćenju se navodi da vojska razmatra okolnosti incidenta, u kome je jedan od vojnika lakše povrijeđen i prebačen u bolnicu na daljnje liječenje.
Palestinsko ministarstvo zdravstva, čije je sjedište u Ramallahu, identificiralo je Palestinca kao 29-godišnjeg Mahdija Biadsa.
Portparol Hamasa, islamističke grupe koja vlada Pojasom Gaze koji je pod izraelskom blokadom, kazao je da je incident pokazao da je “otpor na Zapadnoj obali spreman i sposoban suočiti se sa zločinima okupatora”, iako Hamas nije preuzeo odgovornost.
Nasilje na Zapadnoj obali, jednoj od teritorija koje je Izrael okupirao u bliskoistočnom ratu 1967. i koju Palestinci žele kao jezgro nezavisne države, naglo je poraslo tokom prošle godine. Izrael je intenzivirao svoje vojne napade u jeku niza smrtonosnih uličnih napada Palestinaca u izraelskim gradovima.
Palestinsko ministarstvo zdravstva saopćilo je da je najmanje 158 Palestinaca na Zapadnoj obali, gdje Palestinci imaju ograničenu samoupravu, i u Gazi, ubio Izrael od januara. Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da su Palestinci u istom periodu ubili 20 Izraelaca i dva strana državljana, prenosi Reuters.
