Košarkašice BiH pobijedile i Sjevernu Makedoniju

Košarkašice Bosne i Hercegovine pobijedile su u Skoplju u 2. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo selekciju Sjeverne Makedonije rezultatom 80:64 te su tako zadržale stopostotni učinak.

Nakon nešto sporijeg početka meča, naše košarkašice su brzo preuzele kontrolu igre pa su serijom poena došle do čak 14 poena razlike (5:19). Međutim, uslijedio je određeni pad koncentracije, a u završnici prve četvrtine Makedonke su serijom od šest poena uspjele smanjiti zaostatak na minus osam (15:23).

U drugoj četvrtini igralo se koš za košem, a Makedonke su iskoristile što je Jonquel Jones jedan period bila van meča. Ipak, uoči odlaska na odmor naše košarkašice su ponovo dodale gas i poluvrijeme okončale s vodstvom od 13 poena razlike.

Naše košarkašice su u drugom poluvremenu zaigrale još bolje u odbrani pa je prednost konstantno rasla. Uoči posljednje dionice bilo je 65:45 te je pitanje pobjednika praktično bilo riješeno. Makedonke su do kraja meča uspjele donekle smanjiti prednost i ublažiti težak poraz.

Najbolja u našoj selekciji bila je Jones s 30 poena i 17 skokova, a odličnu partiju pružila je i Nikolina Džebo sa 17 poena i devet skokova. Najbolja kod Makedonki bila je Andželika Mitrašinović s 24 poena i osam skokova.

BiH je zadržala prvo mjesto na tabelu grupe A s dvije pobjede iz dva meča. Belgija i Njemačka imaju po jednu pobjedu i poraz, dok je Sjeverna Makedonija na posljednjem mjestu s omjerom 0-2. BiH u trećem kolu igra tek za godinu u gostima kod Njemačke.