Kvalifikacije za SP u rukometu: BiH na startu ubjedljiva protiv Estonije

– Bh. tim je pred oko 3.000 gledalaca u sarajevskoj dvorani “Mirza Delibašić“ u susretu prvog kola grupe “6“ slavio rezultatom 31:24 (18:10)

SARAJEVO (AA) – Rukometna reprezentacija BiH pobjedom protiv Estonije otvorila je kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo koje će se 2019. godine održati u Njemačkoj i Danskoj. Bh. tim je pred oko 3.000 gledalaca u sarajevskoj dvorani “Mirza Delibašić“ u susretu prvog kola grupe “6“ slavio rezultatom 31:24 (18:10), javlja Anadolu Agency (AA).

Bh. tim je odlično otvorio utakmicu. Odbrana predvođena golmanom Benjaminom Burićem bila je sjajna, pa je nakon pet minuta igre bilo 3:0. Estonci prvi gol na utakmici postižu tek u osmoj minuti susreta. U sličnom ritmu BiH je nastavila i u preostatku prvog dijela. Sigurnom igrom u odbrani i pametnom u napadu gradili su prednost, koja je u 24. minuti dostigla sedam golova (15:8). Prethodno, kod 13:7, estonska klupa time outom je pokušala presjeći izabranike Bilala Šumana, ali u tome nije uspjela. Na isteku 30. minuta pogađa Nikola Prce za plus osam na poluvremenu (18:10).

Na otvaranju drugog dijela nakon što je domaća selekcija stigla do plus devet (19:10), Estonci su zaigrali nešto bolje i u 39. minuti prišli na šest golova zaostatka (15:21). To je primoralo bh. selektora Šumana da zovne time out, koji nije urodio plodom, jer su gosti nastavili smanjivati razliku, pa je u 46. minuti na semaforu 24:20. Tada se bude bh. rukometaši i serijom 5:1 odlaze na prednost od osam golova, te šest minuta prije kraja utakmice rješavaju pitanje pobjednika.

BiH su do trijumfa na otvaranju kvalifikacija predvodili sjajni Burić na golu, a u napadu raspoloženi bili Vladimir Vranješ strijelac osam golova iz isto toliko pokušaja, zatim Marko Panić sa sedam, Nikola Prce sa pet, te Srđan Predragović i Ivan Karačić sa po četiri. Na drugoj strani izdvojili su se Martin Johannson sa pet pogodaka, dok su Mait Patrail i Dener Jaanmaa postigli po četiri.

U prvom kolu grupe “6“ slobodna je bila Švajcarske. BiH narednu utakmicu igra 28. oktobra u Tallinu ponovo protiv Estonije. Potom se kvalifikacije nastavljaju u januaru naredne godine. U baraž će se plasirati pobjednici svih šest kvalifikacionih grupa.