U Kulturno-obrazovnom centru Tušanj-Slatina upriličeno je svečano potpisivanje ugovora sa stipendistima Fonda za stipendiranje učenika i studenata Medžlisa Islamske zajednice Tuzla. Stipendije je dobilo 40 učenika i studenata, a za ove je namjene izdvojeno 20 hiljada KM.
Mustafa Jukan učenik je 9. razreda. Odličan je đak. Voli hemiju i biologiju i kaže da mu je želja da bude ljekar. Do sada nikada nije dobijao stipendije kaže.
- Ova stipendija mi mnogo znači za školovanje iz razloga jer želim da upišem Medresu, i mogao bih da pokrijem barem jedan mjesec školovanja, uspio bih da pokrijem internat – kaže Mustafa.
Ahmed Islamović iz Tuzle već je na putu da postane ljekar. Student je 3. godine Medicinskog fakulteta Kallos.
- Hvala MIZ Tuzla što mi je ukazao ovu stipendiju. Mnogo će značiti mojim roditeljima za moje školovanje i meni će mnogo značiti – dodaje Ahmed.
Medžlis islamske zajednice Tuzla već 12 godina stipendira učenike i studente, naglašava glavni imam Ahmed ef. Huskanović. Ove godine stipendije će dobiti 40 učenika i studenata. Stipendiranje traje 6 mjeseci, a za ove je namjene izdvojeno 20 hiljada KM.
- Krenuli smo sa malim brojem, a sada već imamo i oko 40-tak stipendista, i gledat ćemo da taj broj povećavamo. Dakle, za 10 godina imali smo između 300 i 400 stipendista za ovo vrijeme – napominje Ahmed ef. Huskanović, glavni imam MIZ Tuzla.
Novac za stipendije prikuplja se iz Fonda u koji priloge daju svi uposlenici iz MIZ Tuzla, vakifi i džematlija, a projekat se ubraja među najvažnije projekte Medžlisa Tuzla. Ove aktivnosti organizuju se u cilju sjećanja na Gazi Turali-bega, koji je uvakufio sredstva i napravio mekteb koji je pohađalo 300 djevojčica i djevojaka.


