Održana projekcija Poeme o bosanskom bijelom šehidu

U Bosanskom kulturnom centru Tuzlanskog kantona večeras je održana projekcija Poeme o bosanskom bijelom šehidu u organizaciji Udruženje ilmijje Islamske zajednice u BiH i Muftijstva tuzlanskog. 

Udruženje ilmijje Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je osnovano 1912. godine. Okuplja imame, muallime, uposlenike Islamske zajednice te muderrise i profesore islamskih fakulteta. Organizirano je na području cijele Bosne i Hercegovine sa više od 70 odbora i 9 okružnih odbora.

Jedan od značajnih projekata Udruženja ilmijje je i “Poema o bosanskom bijelom šehidu”, koja je nastala kao rezultat promišljanja i želje da se sačuva sjećanje na one koji su stekli šehadet u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu. Njen autor je prof. dr. Džemaludin Latić.

Najviše zasluga za dolazak Poeme u Tuzlu ima Muftijstvo tuzlansko na čelu sa uvaženim muftijom dr. Vahid-ef. Fazlovićem.

– Okupili smo se u ovom velikom danu Ramazanskog bajrama da našu zahvalnost plemenitim šehidima i sjećanje na njihov zalog i žrtvu upotpunimo manifestacijom koja predstavlja jednu posebnu formu i izraz memorizacije časne uloge imama šehida i svih bosanskih šehida u suprostavljanju agresiji na Bosnu i Hercegovinu i genocidu nad Bošnjacima. Zahvalni smo Udruženju ilmijje u Bosni i Hercegovini na prilici da na Dan šehida, ovdje u Tuzli, prvi put nakon premijere u Sarajevu, svi mi možemo prisustvovati izvedbi Poeme o bijelom šehidu. Zahvaljujemo se cijenjenom organizacionom timu i eminentnim umjetnicima koji sudjeluju u večerašnjoj manifestaciji – rekao je dr. Vahid ef. Fazlović, tuzlanski muftija. 

U kratkom obraćanju, muftija Fazlović je podsjetio da osoba sa statusom šehida u islamu zauzima visoko i časno mjesto. Zbog njegove spremnosti da svojevoljno i bez prisile žrtvuje vlastiti život radi Allaha Uzvišenog, braneći živote nedužnih, svoju i njihovu vjeru, dom i domovinu, slobodu i čast, šehidu se, prema islamskom učenju, pripisuju posebne vrijednosti i nagrade. Pošto je šehid bio spreman da na Pravom putu, u ime Boga Svemogućeg, odustane od života na ovome svijetu, za njegovu pravednu borbu i požrtvovanje čekat će ga visoka i trajna nagrada na Budućem svijetu. Njemu se u islamu dodjeljuje posebno ime šehid, što je jedno od imena Allaha, dželle šanuhu, te se zabranjuje da se šehidi smatraju i opisuju kao mrtvi: “I ne recite za one koji su na Allahovom putu poginuli: “Mrtvi su!” Ne, oni su živi, ali vi to ne znate!” (El-Bekare, 154)

– Zbog posebnog hurmeta koji se u izvorima islama pridaje šehidima, u tradicijama muslimanskih naroda je prema ovoj kategoriji ljudi odnjegovano posebno poštovanje. I u sjećanju Bošnjaka duboko je urezana žrtva koju su šehidi podnosili tokom minulih stoljeća, ugrađujući se u temelje države i njenog opstanka. Ta velika žrtva uložena je u borbi neizrecivih razmjera za opstanak našeg naroda na ovim prostorima, tokom tamnih vremena progona i pokušaja našeg uklanjanja sa šireg balkanskog prostora. Šehidi se u tradiciji našeg naroda doživljavaju kao zalog i garancija našeg opstanka zbog veličine i svetosti njihove žrtve i krvi kojom je natopljena naša domovina. Stoga su bosanskohercegovački muslimani prema svakom mjestu na kojem su šehidi pokopani razvijali kulturu sjećanja na njihovu jedinstvenu ulogu, istovremeno tako jačajući i vlastito samopouzdanje – naglasi je muftija dr. Vahid ef. Fazlović. 

Autor teksta Poeme je dr. Džemaludin Latić, režiju potpisuje Ernad Pandžić. Scenografija i kostimografija: Adisa Vatreš – Selimović. Muzika: Ammar Jažić, Mirza Redžepagić i Muhamed Latić. Muzički producent: Ammar Jažić. Adaptacija Poeme: Nesib Hadžić. Glumci, naratori i izvođači: Irfan Kasumović, Nusmir Muharemović, Burhan Šaban, Mustafa Isaković, Resul Alić, Senida Balić, Mirza Ganić, Alma Hadžić, Nadira Hurem, Zejneb Balić, Sumeja Hrbat i Abdullah Balić.

Večeras su bili prisutni i članovi HORA: Abdulkerim Selimović, Ahmed Kruško, Ibrahim Malkić, Imad Muratović, Senad Hošić i Almin Omerović.

Pročitajte...