Predstavnci Općinskog suda u Srebreniku rezimirali su danas na press konferenciji troipogodišnji rad, koji je bio obilježen problemima zbog činjenice da su od Suda u Gradačcu krajem 2018. godine preuzeli više od deset hiljada predmeta, ali i rada u okolnostima pandemije. Unatoč svemu, Sud napreduje i po broju neriješenih predmeta nalazi se iza sudova u Tuzli i Lukavcu.
Ovogodišnji plan već je ostvaren u procentu većem od 40%. Sud je počeo raditi koncem 2108. godine i od tada je prvo sa 4, a potom sa 6 sudaca i dva stručna saradnika, istrajnim radom su uspjeli smanjiti preuzeti broj predmeta. Tokom 2021. godine je u rad primljeno blizu 3600 predmeta, a ukupno je riješeno pet hiljada predmeta.
Najviše neriješenih predmeta Građanskog odjeljenja odnosi se na ostavinske predmete. Iako ostavine u načelu rješavaju notari, razlozi za neažurnost jesu u činjenici da su nasljednici većinom van Bosne i Hercegovine, te da su zbog pandemije bili u nemogućnosti odazvati se na ročišta. Znatno bolja situacija je u Kazneno-prekršajnom odjeljenju. Već sada mogu zakazati predmet po prijemu. Pred ovim se sudom vode parnice i za privredni kriminal.
Zahvalni su Vladi Tuzlanskog kantona i Gradskoj upravi koje su u iznosima od po 25 i 45 hiljada maraka podržale projekt energijske efikasnosti i nabavku potrebne opreme. Za tu će namjenu biti potrebno osigurati 250 hiljada maraka, od čega je u Budžetu grada već predviđeno stotinu hiljada maraka.