Rukomet: U Egiptu sutra počinje 27. svjetsko prvenstvo za rukometaše

Utakmicom Egipat – Čile, sutra u Kairu počinje 27. svjetsko prvenstvo za rukometaše. To će biti treći put da se SP održava u Africi. Prvi put domaćin je također bio Egipat 1999., a zatim Tunis 2005. godine.

Na ovom prvenstvu prvi put u istoriji će učestvovati 32 reprezentacije, kao što je to u nogometu, zbog čega je promijenjen format takmičenja.

Titulu svjetskog prvaka brane Danci, koji su bili domaćini prošlog turnira, a svoje debitantske nastupe na SP imat će selekcije Zelenortskih Ostrva, Urugvaja i DR Kongo.

Zbog pritiska evropskih reprezentacija, organizator je odlučio da se zbog prevelikog rizika od širenja koronavirusa završni turnir igra bez prisustva gledalaca.

Prvenstvo će se igrati u četiri dvorane, tri u Kairu i njegovom predgrađu, te u blizini Aleksandrije. Centralna dvorana u Kairu kapaciteta je 17.000 gledalaca. Dvorana u novoj administrativnoj prijestolnici Egipta može da primi 7.500, dvorana “6. oktobar” prima 5.200, dok je dvorana “Borg El Arab”, u blizini Aleksandrije, kapaciteta 5.000 gladalaca.

U A-grupi će igrati Njemačka, Mađarska, Urugvaj i Zelenortska Ostrva, u B-grupi Španija, Tunis, Brazil i Poljska, C-grupi Hrvatska, Katar, Japan i Angola, D-grupi Danska, Argentina, Bahrein i Kongo, E-grupi Norveška, Austrija, Francuska i SAD, F-grupi Portugal, Alžir, Island i Maroko, G-grupi Švedska, Egipat, Češka i Čile, te u H-grupi Slovenija, Bjelorusija, Južna Koreja i Rusija.

U prvom krugu 32 ekipe igraju međusobno u osam grupa sa po četiri reprezentacije, a u drugi krug prolaze po tri reprezentacije.

U drugom dijelu će se formirati četiri grupe sa po šest reprezentacija, a iz svake grupe u četvrtfinale prolaze po dvije najbolje reprezentacije, koje će dalje do finala igrati po sistemu eliminacija.

U drugom dijelu takmičenja će se križati grupe A i B, C i D, E i F, te G i H.

Na dosadašnjim svjetskim prvenstvima najuspješnija je bila Francuska sa šest titula, slijede Švedska i Rumunija sa po četiri titule, po dvije titule su osvojile Rusija, Španija i Njemačka, po jednu Hrvatska, Danska te nekadašnja Zapadna Njamačka, kao i bivše države Čehoslovačka, Sovjetski Savez i Jugoslavija.

U glavne konkurente za novu titulu ubrajaju se branitelj nasova Danska, te Norveška, Njemačka, Hrvatska, Španija i Egipat.

Finale i susret za treće mjesto igrat će se 31. januara.

Raspored utakmica na SP:

A-grupa:
15. januara
18:00 Njemačka – Urugvaj
20:30 Mađarska – Zelenortski Otoci

17. januara:
18:00 Zelenortski Otoci – Njemačka
20:30 Mađarska – Urugvaj

19. januara:
18:00 Urugvaj – Zelenortski Otoci
20:30 Mađarska – Njemačka

B-grupa:
15. januara:
18:00 Španija – Brazil
20:30 Tunis – Poljska

17. januara:
18:00 Tunis – Brazil
20:30 Poljska – Španija

19. januara:
18:00 Španija – Tunis
20:30 Brazil – Poljska

C-grupa:
15. januara:
15:30 Katar – Angola
18:00 Hrvatska – Japan

17. januara:
15:30 Katar – Japan
18:00 Angola – Hrvatska

19. januara:
15:30 Japan – Angola
18:00 Hrvatska – Katar

D-grupa:
15. januara:
18:00 Argentina – DR Kongo
20:30 Danska – Bahrein

17. januara:
18:00 Argentina – Bahrein
20:30 DR Kongo – Danska

19. januara:
18:00 Bahrein – DR Kongo
20:30 Danska – Argentina

E-grupa:
14. januara:
18:00 Austrija – SAD
20:30 Norveška – Francuska

16. januara:
18:00 Austrija – Francuska
20:30 SAD – Norveška

18. januara:
18:00 Francuska – SAD
20:30 Norveška – Austrija

F-grupa:
14. januara:
18:00 Alžir – Maroko
20:30 Portugal – Island

16. januara:
18:00 Maroko – Portugal
20:30 Alžir – Island

18. januara:
18:00 Portugal – Alžir
20:30 Island – Maroko

G-grupa:
13. januara:
18:00 Egipat – Čile

14. januara:
20:30 Švedska – Češka

16. januara:
18:00 Egipat – Češka
23:30 Švedska – Čile

18. januara:
18:00 Češka – Čile
20:30 Švedska – Egipat

H-grupa:
14. januara:
15:30 Bjelorusija – Rusija
18:00 Slovenija – Južna Koreja

16. januara:
15.30 Bjelorusija – Južna Koreja
18:00 Rusija – Slovenija

18. januara:
15:30 Južna Koreja – Rusija
18:00 Slovenija – Bjelorusija