Na 52. Međunarodnom sajmu poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajmu šljive u Gradačcu, profesori s Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu održali su stručna predavanja namijenjena poljoprivrednicima i stručnjacima iz oblasti agrara.
Jedno od centralnih predavanja održao je profesor dr. Jasmin Grahić, koji je govorio o savremenim metodama i tehnologijama koje se već primjenjuju u poljoprivrednoj proizvodnji u Bosni i Hercegovini. Fokus njegovog izlaganja bio je na digitalizaciji sektora.
– Cilj nam je bio predstaviti rješenja koja su već prisutna u poljoprivredi naše zemlje. Razgovarali smo o upotrebi dronova, automatizovanom navodnjavanju, kao i o autonomnim sistemima za malčiranje i košenje. Posebno važnim smatram sisteme za predikciju pojave bolesti i štetočina, jer je to jedan od ključnih segmenata na kojem moramo dodatno raditi – kazao je profesor Grahić.
Istakao je i da predstavljena rješenja nisu nova niti neprovjerena, već se već primjenjuju u različitim dijelovima BiH.

– Riječ je o tehnologijama koje ne traže čekanje niti dodatnu provjeru. Noviteti u poljoprivredi koje također predstavljamo, već imaju potvrđene efekte i mogu se implementirati i u domaćem kontekstu – zaključio je profesor Grahić.
Predavanja profesora sa sarajevskog fakulteta privukla su veliku pažnju učesnika sajma, a razmjena znanja i iskustava nastavila se i nakon zvaničnog dijela programa. (Služba za informisanje Sajma šljive)
