Trump: SAD se povlače iz nuklearnog sporazuma sa Rusijom

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump potvrdio je da će se SAD povući iz Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa, jer Rusija, kako je rekao, krši odredbe tog sporazuma, prenosi Slobodna Evropa.

– Krše ga već duže vrijeme. I ne znam zašto predsjednik Obama nije sa njima pregovarao ili se povukao iz sporazuma. Okončat ćemo sporazum i onda ćemo razvijati oružje, osim ako Rusija i Kina pristanu na novi dogovor – izjavio je Trump.

Rusija negira da krši taj sporazum, a Ministarstvo vanjskih poslova je saopćilo da je američki potez motiviran „američkim snom o unipolarnom svijetu sa samo jednom supersilom“, prenijela je agencija RIA Novosti.

Prije četiri godine Barack Obama optužio je Moskvu da krši sporazum, koji su 1987. godine potpisali predsjednici Ronald Reagan i Mihail Gorbačov, pošto je Rusija testirala krstareće projektile lansirane sa zemlje, ali se Sjedinjene Države pod pritiskom evropskih lidera nisu povukle iz sporazuma.

Dijeliti

RTVTK aplikaciju za Android telefone možete preuzeti na Google Play trgovini:

Izdvojeno

TV RASPORED

Pročitajte...