U izgradnji Spomen obilježje u Bijelom Potoku

U okviru posjete demobilisanim borcima Armije BiH u Zvorniku, predstavnici Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambenooslobodilačkog rata, Ministarstva za boračka pitanja TK i Koordinacije boračkih udruženja obišli su  i Spomenik žrtvama u Bijelom Potoku gdje je ubijeno gotovo 700 civila.

  Gradnja ovog spomenika počela je 2019. godine, ali još nije završena. Vrijednost radova je procijenjena na oko 400 000 KM. Porodice žrtava i donatori su do sada prikupili i uložili do 250 000 KM, a nedostajuća sredstva  očekuju od viših nivoa vlasti.  Izgradnju Spomen obilježja u čast nevinim žrtavama u Bijelom Potoku pomoglo je Federalno ministarstvo za raseljene osobe i izbjeglice sa 15 000 KM, a Opština Sapna s oko dvije hiljade maraka.

Predstavnici Federalne i Vlade TK su obećali finansijsku podršku za nastavak izgradnje spomenika u Bijelom Potoku. Posljednja faza izgradnje Spomen obilježja u Bijelom Potoku obuhvatala bi kompletno uređenje; fontanu, parking prostore i travnate dijelove.

Krajem maja 1992. godine Bošnjaci su  iz Klise i okoline krenuli preko Bijelog Potoka nadajući se da će biti transportovani na slobodnu teritoriju.  Međutim, to obećanje nije ispunjeno. Ubijena su 682 civila. Posmrtni ostaci oko 70 % žrtava iz Bijelog Potoka i okoline su pronađeni  i većina je ukopana u Memorijalnom centru u Kalesiji, dok su neki prema željama porodica ukopanim u mjesnim mezarjima.  Još se traga za oko 200 civila ubijenih 1. juna 1992. godine.     

Pročitajte...