U Srbiji 24 osobe oboljele od virusa Zapadnog Nila

U Srbiji su u ovoj godini 24 osobe oboljele od grobnice Zapadnog Nila, objavio je Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

Oboljeli su s područja Srbije, a među njima je jedna osoba koja je doputovala iz Njemačke, naveo je Batut na svojim službenim stranicama.

Oboljele osobe su dominantno muškog spola, prosječne starosti 63 godine, a većina njih (80 posto) ima neki komorbiditet – najčešće dijabetes i hipertenziju.

Većina do sada registriranih slučajeva ima neki od oblika neuroinvazivne forme bolesti – meningitis ili encefalitis, i nalazi se na bolničkom liječenju.

Groznica “Zapadnog Nila” je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca.

Glavni vektor, odnosno prenosilac tog virusa je “culex pipiens”, vrsta komarca koja je odomaćena u Srbiji.

Sezona transmisije virusa “Zapadnog Nila” u Srbiji uobičajeno traje od lipnja do studenoga.

Dijeliti

RTVTK aplikaciju za Android telefone možete preuzeti na Google Play trgovini:

Izdvojeno

TV RASPORED

Pročitajte...