Večeras veliko finale Lige prvaka između Real Madrida i Liverpoola

U Parizu je danas na programu veliko finale Lige prvaka između Real Madrida i Liverpoola, što će ujedno biti svojevrsna repriza iz 2018. godine kada je Kraljevski klub slavio rezultatom 3:1.

Večerašnje finale prvobitno se trebalo igrati u ruskom Sankt Peterburgu, no zbog invazije Rusije na Ukrajinu UEFA je oduzela domaćinstvo ovom gradu i naknadno odlučila da će se najvažnija utakmica evropskog klupskog nogometa igrati u Parizu.

Oba tima u odličnoj formi će dočekati finalni meč. S jedne strane Liverpool je u ovoj sezoni osvojio Liga kup i FA cup, dok je u Premiershipu do zadnjeg kola vodio veliku bitku s Manchester Cityjem i na kraju sezonu završio na drugom mjestu. S druge strane, Real je osvojio titulu prvaka Španije, čime je njihov trener Carlo Ancelotti postao prvi trener u historiji koji je osvajao titule u svih pet najjačih liga u Evropi.

Što se tiče nastupa u Ligi prvaka, Realov put do finala bio je znatno teži od onog koji je prošao Liverpool. Kraljevski klub je prvobitno izbacio PSG u osmini finala, zatim Chelsea u četvrtfinalu i Manchester City u polufinalu, dok je Liverpool redom bio bolji od Intera, Benfice i Villarreala.

Liverpool je u klupskoj historiji osvojio šest Liga prvaka u devet odigranih finala, a posljednji trofej u ovom takmičenju osvojili su 2019. godine kada su bili bolji od Tottenhama sa 2:0. Real je, s druge strane, najtrofejniji klub u historiji Lige prvaka i oni su do sada osvojili 13 titula prvaka u 16 odigranih finala.

“Ako pogledate historiju klubova, kako se Real vraćao i osvajao trofeje, onda su oni favoriti. Ipak, želim da u takvim stvarima budemo na istom nivou, da na kraju svega u finalu budemo ‘svoji’ i ako budemo igrali najbolji nogomet koji možemo, onda će im biti jako teško protiv nas. To je moja glavna briga, a na kraju svega ključ je da budemo sigurni u sebe. Ne znam ko je favorit i nije me briga”, rekao je Klopp u najavi utakmice.

Njemački stručnjak se također požalio na činjenicu da će se finale igrati na potpuno novoj travi koja je postavljena jučer u Parizu.

S druge strane, Carlo Ancelotti će večeras pokušati osvojiti četvrtu titulu prvaka Evrope u trenerskoj karijeri, nakon što mu je to pošlo za rukom s Milanom 2003. i 2007. godine te s Real Madridom 2014. godine.

“Gotovo svi igrači koji će igrati sutra to znaju. Svi su spremni i žele igrati, ne zanima ih koliko minuta, samo da upišu nastup. Za mene su ove utakmice sasvim normalne, znamo šta predstavlja Real Madrid i šta historija traži od nas. Jako je bitno što smo ovdje i spremni smo ispisati historiju nakon još jedne dobre sezone. Imam istu motivaciju kao 2014. godine kada smo osvojili titulu prvaka Evrope, moji igrači su mirni i puni samopouzdanja. Kada je tako, onda sam i ja miran, a brige će vjerovatno krenuti pred samu utakmicu. Ipak, optimista sam kada vidim lica nogometaša, posebno jer smo zaslužili ovo finale”, rekao je Ancelotti.

Susret između Real Madrida i Liverpoola igra se u subotu od 21 sat, a direktan prijenos utakmice možete pratiti na kanalima Arene Sport