Vlada TK – Odgovor na arbitražnu tužbu Pramod Mitala i drugih

Vlada Tuzlanskog kantona je danas na sjednici prihvatila tekst odgovora kantonalne vlade na dio navoda iz arbitražne tužbe Pramod Mitala i drugih protiv Bosne i Hercegovine. Tužba se u osnovi, neutemeljeno i bez validne argumentacije, poziva da je Bosna i Hercegovina prekršila, odnosno povrijedila obaveze iz Sporazuma između BiH i Republike Indije o unapređenju i zaštiti investicija. 

Kako se u Zaključku samog odgovora navodi, od države Bosne i Hercegovine ne postoje kršenja, niti povrede Sporazuma između BiH i Republike Indije o unapređenju i zaštiti investicija od 12. septembra 2006. godine. Bosna i Hercegovina i njeni državni organi nisu se ni na koji način uplitali u rad i poslovanje GIKIL-a i sva ulaganja su evidentirana od nadležnog ministarstva i kod Registarskog suda, kao i u knjizi udjela u Privrednom društvu GIKIL.

Također, navodi se da nisu dopušteni zahtjevi tužitelja da se obrate Arbitražnom tribunalu, budući da tužitelji tj. porodica Mittal nema aktivnu legitimaciju u skladu sa zaključenim Sporazumom između BiH i Republike Indije o unapređenju i zaštiti investicija od 12. septembra 2006. godine, a strani ulagač GSHL ima sjedište na Otoku Man (UK), a ne u Indiji, zbog čega Arbitražni tribunal nije nadležan za rješavanje ovog spora.

Također se ističe da je Bosna i Hercegovina ravnopravno tretirala Privredno društvo GIKIL kao i sva druga privredna društva u skladu sa važećim zakonima BiH, bez ikakve diskriminacije, kao i da je privredno društvo GIKIL poslovalo samostalno u skladu sa zakonima BiH i da je isto društvo čitavo vrijeme poslovalo sa velikim gubitkom, koji se i danas negativno odražava na poslovanje.

Vlada Tuzlanskog kantona prihvatila je Informaciju o proizvodnji slane vode kao osnove za razvoj hemijske industrije TK.

U toku 2023. ostvarena je realizacija slane vode od 3.612.990 m3, što u odnosu na isti period 2022. godine predstavlja povećanje od 4,39 posto, dok je to u odnosu na plan više za 134.166 m3 ili 3,86 posto. U ovom periodu u odnosu na planiranu količinu slane vode Sisecam Soda Lukavac d.o.o. Lukavac, kao najveći kupac je preuzela 51.880 m3 ili 1,76 posto više, Solana d.d. Tuzla je preuzela 85.520 m3 ili 16,36 posto, dok je JKP Pannonica d.o.o. Tuzla preuzela 5.606 m3 ili 44,41 posto manje od planiranih količina. Neki od strateških ciljeva su povećati proizvodne kapacitete ali i izvršiti sanaciju bušotina u kojima je proizvodnja privremeno obustavljena iz tehničkih razloga. Također je planirano ulaganje u sistem za transport tehnološke slane vode s ciljem otklanjanja “uskih grla” u transportu tehnološke vode čime će se unaprijediti i osigurati stabilna proizvodnja i pouzdanost sistema transporta i brže stvaranje neophodnih zaliha u rezervoarima.

Vlada se upoznala sa Informacijom o efektima Plana sanacije gubitaka u poslovanju JU “Veterinarski zavod Tuzlanskog kantona” Tuzla. Vlada je tokom prošle godine osigurala 110.000 KM za nabavku laboratorijskog potrošnog materijala, te izmirenje duga dobavljačima. Također u saradnji s resornim ministarstvom proveden je i projekat “Mjere unaprjeđenja javnog zdravstva” kroz kontinuiran nadzor subjekata u poslovanju sa hranom putem laboratorijskih analiza koji se po prvi put realizira u JU veterinarski zavod TK.

Vlada je donijela Odluku kojom od Skupštine privrednog društva Rudnik soli “Tuzla” d.d. Tuzla traži da razriješi predstavnike državnog kapitala u Nadzornom odboru Rudnik soli “Tuzla” d.d. Tuzla te utvrdila prijedlog kandidata za privremeno imenovanje članova Nadzornog odbora privrednog društva Rudnik soli “Tuzla” d.d. Tuzla, do imenovanja u skladu sa zakonom a najduže do tri mjeseca.

Vlada TK također je donijela Odluku o davanju prethodne saglasnosti NO privrednog društva Rudnik soli “Tuzla” d.d. Tuzla za razrješenje vršioca dužnosti članova Uprave privrednog društva shodno Odluci NO te donijela Odluku o davanju prethodne saglasnosti NO privrednog društva Rudnik soli “Tuzla” d.d. Tuzla za imenovanje vršioca dužnosti članova Uprave privrednog društva na period do okončanja konkursne procedure a najduže do šest mjeseci, shodno Odluci NO, saopćeno je iz Vlade TK. 

Pročitajte...