Zasjedala je danas Vlada TK. Pored ostalih, donijela je odluku kojom odobrava 600 hiljada maraka za nabavku računara za potrebe integrisanog informacionog sistema u TK. Vlada je danas donijela Zaključak o izmjeni Inicijative za usklađivanje propisa carinske politike čijom bi primjenom najviše bili oštećeni izvoznici kojih najviše ima TK.
Odlukom Vijeća ministara BiH o provođenju Zakona o carinskoj politici kojom se ograničava vrijeme izvoza i onemogućava pojednostavljeni postupak carinjenja, najviše bi bili pogođeni najveći izvoznici iz TK među kojima su Soda Sisecam, Lukavac cement, Solana i Širbegović Inženjering. Među najvećim izvoznicima je i Rudnik mrkog uglja Banovići čiji direktor kaže da će primjena ovakve odluke prouzrokovati i dodatne troškove i Rudniku i kupcima.
Od nadležnih organa Bosne i Hercegovine Vlada TK je zatražila da se Odluka o provođenju Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini uskladi sa odredbama Zakona o carinskoj politici u BiH, odnosno da se zadrži pojednostavljeni postupak carinjenja po fakturi, koji se trenutno primjenjuje. Nova carinska procedura ne pogoduje privredi.
Nova carinska politika drastično će ugroziti poslovanje izvozno orjentisanih privrednih subjekata iz TK. Procjene privrednika su da će provođenjem navedene Odluke doći do smanjenja izvoza od 25% do 40% za najveće izvoznike u Bosni i Hercegovini koji imaju odobren pojednostavljeni postupak carinjenja. Vlada TK ovim zaključkom daje snagu Inicijativi privrednika da se Odluka izmijeni.
Vlada TK danas je dala saglasnost na Odluku o dodjeli 600 hiljada maraka za integrisani zdravstveni informacioni sistem odnosno nabavku 240 računara.
U cilju pružanja pomoći stanovništvu Čelića, koje je nedavno pogođeno poplavama, Vlada je ovlastila Kantonalnu direkciju robnih rezervi da Crvenom križu Čelića dodijeli 50.000 komada mesnih konzervi, 4.000 kg riže, 4.000 kg tjestenine, 1.000 kg šećera i 2.000 litara ulja. Vlada je iz Programa o finansiranju projekata nedovoljno razvijenih, nerazvijenih i izrazito nerazvijenih jedinica lokalne samouprave odobrila i dodatnih oko 254 hiljade maraka za izgradnju zelene pijace, inače projekt iz Programa Javnih inveticija do 2024. Vlada je prihvatila Rodnu analizu zaposlenih prema kojoj je evidentan trend povećanja zaposlenosti i broja žena na rukovodećim pozicijama u institucijama Tuzlanskog kantona.