Vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Memorijalni centar Srebrenica nastavljaju saradnju kroz novi projekat

Nakon uspješno realiziranog trogodišnjeg projekta „Istina, dijalog, budućnost“ koji je

realizirao Memorijalni centar Srebrenica uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, a

koji je bio osnov za razvoj ove institucije u memorijal savremenog doba sa brojnim

partnerima, aktivnostima i postavkama koje prate najviše globalne standarde

memorijalizacije, danas je potvrđen nastavak naše saradnje putem novog Projekta

samoodrživosti Memorijalnog centra Srebrenica.

„Koristim priliku da se zahvalim timu Britanske ambasade u Sarajevu i Vladi Ujedinjenog

Kraljevstva na izuzetnoj saradnji. Napravili smo krupne korake, učinili sta da drugi

donatori povjeruju da možemo voditi velike programske aktivnosti samostalno, dali ste

nam prostor da rastemo i da se razvijamo. Veliko hvala timu koji je predvodio Zlatan

Hajlovac, a koji je realizovao sjajne inicijative u posljednje tri godine zahvaljujući ovoj

podršci. Iz ovoga se izrodio cijeli program pristupa obrazovanju za mlade,

međunarodna partnerstva, aktivnosti razmjene i prenosa znanja, uspostavljene

napredne procedure u nabavci, razvijeni strateški dokumenti, kreirane trajne izložbene

postavke. Sada nastavljamo dalje, sa jednogodišnjim projektom ka samoodrživosti, čime

ćemo zaokružiti proces koji smatram jednim od najvažnijim zadataka za naš tim – da

učinimo da ova institucija ima mehanizme trajnog opstanka bez obzira ko bio na

njenom čelu u budućnosti“, poručio je direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir

Suljagić.

Projekat će obuhvatiti program Istočnobosanskog pamćenja, kojim će se proširiti

aktivnosti memorijalizacije etničkog čišćenja bošnjačkog stanovništva istočne Bosne, a

gdje će Memorijalni centar biti oslonac udruženjima i grupama za obilježavanje,

sjećanje i edukaciju o zločinima širom ove regije.

„Razvijamo nove aktivnosti na polju fundraisinga, prikupljanja sredstava, koji će se

fokusirati na domaće snage – privatni sektor i građane-pojedince, kako bismo stvorili

okvir gdje će se ova institucija moći osloniti na smislen, transparentan i programski

orijentiran način podrške od naših ljudi. Cilj nam je uspostaviti Fondaciju, koja će

okupiti naše prijatelje u Evropi, a koja će nam omogućiti razvoj međunarodne

organizacije koja će imati kapacitet da finansiranje projekata u Srebrenici osigura kroz

pristup fondovima za koje naša institucija nema mogućnost zbog činjenice da je

registrovana u BiH ili zato što ne spada po svom karakteru u nevladine organizacije. To

je nešto o čemu smo govorili prilikom posljednjih posjeta Italiji i Njemačkoj, tako da

ćemo to oživjeti kroz ovaj projekat. Također, planiramo raditi na istraživanju evropske

sudske prakse na polju kažnjivosti negiranja genocida“, dodala je koordinatorica

programa Amra Begović.

Memorijalni centar Srebrenica | Potočari bb, 75 430 Srebrenica | www.srebrenicamemorial.org | info@srebrenicamemorial.org | +387 56 991 940

Memorijalni centar će razviti Strategiju razvoja do 2030. godine, uspostavit će prijedlog

sistematizacije za razvoj Odjela za istraživanje genocida, u skladu sa novim odredbama

Zakona o Memorijalnom centru koji je nametnuo Visoki predstavnik Kristijan Šmit, a

kojim je prošireno djelovanje institucije.

„Nadograđujemo Srebrenica Volunteer Program koji smo ranije razvili kroz saradnju sa

Misijom UN-a u Bosni i Hercegovini te UNDP-om i UNHCR-om, koji će omogućiti

volontiranje za Memorijalnom centru, iz svih dijelova svijeta. Nastavljamo sa

aktivnostima Programa razmjene sa memorijalima iz ostatka svijeta, ali i aktivnostima

Odbora za dijalog. Otići ćemo i korak dalje kao institucija u borbi protiv negiranja

genocida, o čemu ćemo više govoriti u narednom periodu. Sve ovo ćemo napraviti

zahvaljujući saradnji sa Vladom Ujedinjenog Kraljevstva“, dodala je Begović.

Iz Britanske ambasade u Sarajevu poručuju da će Vlada Ujedinjenog Kraljevstva

nastaviti podržavati napore Memorijalnog centra Srebrenica.

„Memorijalni centar je kroz aktivnosti u posljednje tri godine dokazao da je institucija

vrijedna povjerenja, da ima kapacitete da raste i razvija se, zbog čega s ponosom

ističemo saradnju koju imamo. Cijeli svijet će se, u skladu sa novom Rezolucijom,

sjećati i obilježavati 11. juli, ali ćemo mi raditi i svaki drugi dan. Vlada Ujedinjenog

Kraljevstva nastavlja podržavati misiju ove institucije – izgradnja mira i povjerenja

temeljenog na istini i pravdi,“ zaključio je britanski ambasador u Bosni i Hercegovini

Julian Reilly

Dijeliti

RTVTK aplikaciju za Android telefone možete preuzeti na Google Play trgovini:

Izdvojeno

TV RASPORED

Pročitajte...