U toku su aktivnosti na restauraciji sistema, prosljeđivanju napona hidroelektranama i termoelektranama i koordiniranim aktivnostima sa operatorom sistema (NOS BiH)
Elektroprivreda BiH oglasila se saopćenjem za javnost povodom nestanka struje u cijeloj zemlji. Kako navode iz EP BiH, u toku su aktivnosti na restauraciji sistema.
– Dana 21.06.2024. godine u 12:25 došlo je do totalnog raspada elektroenergetskog sistema u BiH.
Premda još tačni razlozi raspada sistema nisu poznati, pretpostavlja se da je uzrok preopterećenja na interkonektivnim 400 kV dalekovodima u regionu, njihovi ispadi i prenošenje poremećaja na sistem BiH.
U toku su aktivnosti na restauraciji sistema, prosljeđivanju napona hidroelektranama i termoelektranama i koordiniranim aktivnostima sa operatorom sistema (NOS BiH) na uključivanju objekata visokonaponske mreže u BiH i njihovim povezivanjem sa susjednim sistemima,potvrdio je za RTVTK u telefonskom razgovoru generalni direktor Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić.
