Internacionalni teatarski susreti u Brčkom, počinju 17. oktobra

Internacionalni teatarski susreti u Brčkom, koji ove godine počinju 17. oktobra, održavaju se pod motom “Ars Magna”. U takmičarskom dijelu programa ljubitelji pozorišta imaće priliku pogledati osam predstava iz iz BiH, Srbije, Hrvatske i Sjeverne Makedonije. Organizatori kažu da je sve spremno te vjeruju da 41. Susreti donose devet dana teatarske čarolije ispunjene inpiracijom.

Zavjesu 41. Internacionalnih teatarskih susreta u Brčkom podiže predstava „Žena himna“ Davora Špišića u režiji Roberta Raponje u koprodukciji pet teatraskih kuća iz BiH i Hrvatske. Bolnu priču o identitetu i sudbini ali i kulturi ovih prostora posebnom čini i to što je jedna od rijetkih predstava čiju kompletnu postavu čine žene. Drugo veče na programu je predstava “Kuća“ u produkciji Zvezdara teatra iz Beograda, a zatim predstava “Tri prikazivanja Boga“ u izvođenju Narodnog pozorišta Tuzla. Tokom Susreta bit će prikazane i predstave „Otac“ u produkciji Ateljea 212 iz Beograda, “Neprijatelj naroda” Makedonskog narodnog teatra Skoplje , “Maratonci trče počasni krug” Hrvatskog narodnog kazališta Osijek. Pretposljednje večeri Susreta zakazana je predstava “Majka” u produkciji Kamernog teatra 55 Sarajevo, dok će susreti biti zatvoreni predstavom “Lutka sa kreveta br.21” u produkciji Narodnog pozorišta Beograd. U čast nagrađenih, u petak 25. oktobra bit će odigrana predstava “Ne daj se, generacijo” u produkciji Pozorišta mladih Sarajevo. Gradonačelnik Distrikta Brčko Zijad Nišić kaže da građani sa velikom željom iščekuju i ovogodišnje Susrete pozorišta u Brčkom koji su unazad pola stoljeća jedan od najznačajnijih kulturnih dešavanja, ne samo u Brčkom nego i u regionu.
Direktorom ovogodišnjih Susreta proglašen je Ivan Lovrić. Ovaj glavni i odgovorni urednik Biltena spremno se uhvatio u koštac sa izozovom da publiku uvede u svijet dramskih djela, koja će obogatiti kulturnu pozornicu u Brčkom te donijeti svježinu kreativnosti kroz briljantne izvedbe vrhunskih umjetnika iz BiH, Srbije, Hrvatske i Sjeverne Makedonije.
Nakon što je prošle godine posebnu pažnu posvetio klasicima selektor Goran Damjanac je ove godine imao drugačiji fokus. Selekcija “Ars Magna” ove godine stavlja fokus na ljude koji, svojim umjetničkim djelovanjem, čuvaju duh kazališta živim.
Po riječima organizatora sve odabrane predstave donose vrhunske interpretacije, duboko ukorijenjene u savremenim pitanjima i izazovima s kojima se suočavamo kao društvo. Novina ovogodišnjih susreta odnosti se na prateći program, razgovore sa glumcima koji će kroz online platforme i društvene mreže sada biti dostupan široj publici.

Dijeliti

RTVTK aplikaciju za Android telefone možete preuzeti na Google Play trgovini:

Izdvojeno

TV RASPORED

Pročitajte...