EURO 2020: Italijani novi prvaci Evrope

Velika drama dogodila se u finalnoj utakmici Evropskog prvenstva, a nakon boljeg izvođenja penala prvak Starog kontinenta postala je selekcija Italije. Regularni tok utakmice nije donio pobjednika pošto je rezultat bio 1:1, a ništa se promijenilo nije ni u produžecima. Tako se pristupilo izvođenju jedanaesteraca, a pobjedu je na kraju slavila reprezentacija Italije.

Na fenomenalan način su utakmicu otvorili Englezi i na startu šokirali nespremnu Italiju. Kieran Trippier je u 2. minuti meča poslao sjajan centaršut s desne strane, a na drugoj stativi je loptu dočekao usamljeni Luke Shaw.

Kada se činilo da je bedem engleske odbrane neprobojan za Azzurre, oni su dokazali da to nije slučaj! U 67. minuti je izveden korner, Cristante je prebacio loptu glavom, a potom Verratti pogađa stativu. Lopta se odbila do Leonarda Bonuccija, koji se našao na pravom mjestu i poslao ju je u mrežu za 1:1 i erupciju oduševljenja 10 hiljada navijača Italije!

U 73. minuti je Italija mogla i do preokreta, ali Domenico Berardi nije uspio poslati loptu u gol iz odlične pozicije. Do kraja su Italijani bili bolji rival na terenu i bliže postizanju gola, ali to se nije desilo.

Do isteka regularnih 90 minuta nisu viđene ozbiljnije prilike pred niti jednim golom, pa je meč otišao u produžetke.

Ni tih novih 30 minuta igre nije donijelo ništa novo. Oba tima igrala su dosta oprezno i nisu previše riskirali, pa je jasno bilo da će pobjednika morati odlučiti jedanaesterci.

Penal dramu je otvorio Berardi, koji je bio siguran i Italija je povela 1:0. Potom je na kreč loptu namjestio Kane i poravnao na 1:1 iako je Donnarumma pročitao u koju će stranu pucati.

U drugoj seriji za Italiju je šutirao Belotti, a njegov udarac je zaustavio Pickford! Nakon toga Maguire pogađa i dovodi Engleze u vodstvo od 1:2 u penalima.

Treći penal za Italijane izveo je Bonucci i pogodio je za 2:2, a engleske navijače je potom rastužio Rashford kojie je pogodio samo stativu!

Bernardeschi je potom preuzeo odgovornost, te je šutirao po sredini i pogodio za prednost Italije od 3:2. Nakon toga Donnarumma sjajno brani udarac Sancha i dovodi Italijane na korak od trofeja.

“Meč loptu” je imao potom Jorginho, ali Pickford je uz pomoć stative zaustavio njegov pokušaj i Engleska je ostala u igri u ovoj infarkt završnici.

Ipak, potom je Donnarumma zaustavio pokušaj Sake i Italija je postala novi prvak Evrope pošto je mladi 19-godišnji fudbaler propustio priliku da vrati Gordi Albion u igru…

Drugi je to put da su Azzurri evropski prvaci, a Engleska će još čekati na svoju prvu titulu.