Fudbal: U Zenici BiH – Kazahstan 2:2

Fudbalska reprezentacije Bosne i Hercegovine u drugom kolu grupe ”1” elitne Lige ”A” UEFA Lige nacija, večeras u Zenici, poražena je od Poljske, rezultatom 1:2 ( Samır Jordamovıc - Anadolu Agency )

Nakon remija u Francuskoj i pobjede nad Kuvajtom, fudbalska reprezentacija BIH  je u Zenici igrala posljednju utakmicu u septembarskom ciklusu, a svi su očekivali pobjedu protiv najslabije selekcije u našoj grupi, kojom bi se prekinuo skoro dvogodišnji kvalifikacijski post, koji traje od novembra 2019. godine i susreta sa reprezentacijom Lihtenštajna.

Selektor Ivaylo Petev  nije mogao računati na povrijeđenog Matea Sušića umjesto kojeg je zaigrao Miroslav Stevanović, a u veznom redu šansu je dobio Adi Nalić, s obzirom na činjenicu da je Rade Krunić povrijeđen, a da je zbog žutih kartona suspendovan Amir Hadžiahmetović.

Ostatak ekipe bio je nepromijenjen u odnosu na gostovanje u Francuskoj, a naši su momci od prve minute silovito krenuli ka golu gostiju i imali su već u petoj minuti veliku šansu da dođu do vodstva. Pjanić je lijepo proigrao Stevanovića, ovaj prizemnim ubačajem pronalazi Džeku, ali lopta je malo odskočila prije kapitena reprezentacije BiH i on je prebacio gol.

Nastavile su se redati šanse pred golom gostiju i nakon pete minute. Igra je nakon dugo vremena bila tečna, a nevjerovatno su požrtvovani bili naši fudbaleri, koji su imali posjed lopte gotovo u potpunosti na svojoj strani, ali su bili jako visoko i nisu dopuštali da Kazahstan kvalitetnije posloži svoju zadnju liniju.

Redali su se pokušaji iz svih pozicija, a vrijedi izdvojiti još jedan zicer Edina Džeke nakon ubačaja Miralema Pjanića iz 17. minute, kao i veliku šansu za Ermedina Demirovića iz 34. minute. No, nemoguće je pobrojati sve pokušaje naših fudbalera, možda je najbolje kazati da je reprezentacija BiH šutirala čak 16 puta, a Kazahstan samo jednom u prvom poluvremenu.

Golu je kumovala serija grešaka u našoj zadnjoj liniji poslije ubačaja iz kornera, a Islambek Kuat je više sretno nego spretno zatresao našu mrežu.

Petev se odlučio na promjenu formacije, Hadžikadunića je zamijenio Luka Menalo, a on je u 70. minuti fauliran na lijevoj strani. Nakon ubačaja iz prekida u toj situaciji, Edina Džeku faulira Marochkin, a sudija dosuđuje penal te nakon duže VAR provjere Miralem Pjanić pogađa sa bijele tačke za povratak duha u naš tim.

Naši momci su napravili ogroman pritisak na goste nakon postignutog gola, a Kazahstanci su  odugovlačili i pokušavali da otmu što je moguće više vremena. No, u 86. minuti je Luka Menalo izborio korner, a nakon sjajnog ubačaja Pjanića sa strane, glavom je baš Menalo zatresao mrežu Kazahstana za nevjerovatnu erupciju oduševljenja Bilinog polja, ali i samih igrača, koji su pokazali koliko im znači taj pogodak.

Do kraja meča, uloge su se blago okrenule, pa su gosti malo više izašli naprijed, iako je bilo evidentno da im žestoko nedostaje talenta u napadu. Međutim, u četvrtoj minuti sudijske nadoknade dobili su zlatnu šansu za poravnanje. Džeko je napravio faul na ivici šesnaesterca, a rezervista Zainutdinov pogađa za 2:2 iz slobodnog udarca.

Meč je okončan rezultatom 2:2, pa naš tim i Kazahstan sada imaju po tri boda i dijele posljednje mjesto na tabeli.