Predstavnički dom parlamenta F BiH je nedavno usvojio izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda. Da bi izmjene zakona stupile na snagu potrebno je da ih usvoji i Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Podsjećamo, 62 zastupnika Zastupničkog doma podržala su izmjene, osam je bilo protiv, dok ih je pet bilo suzdržano. Izmjene podrazumijevaju da se smanji ponder na osnovu kojeg Kanton Sarajevo dobija više javnih prihoda od drugih kantona. Ranije su vlasti Kantona Sarajevo nekoliko puta poručile da su izmjene neprihvatljive, ocijenivši da će se negativno odraziti ne samo na ovaj kanton, nego na cijeli entitet. Međutim u Tuzlanskom kantonu ne misle tako. “Vrijeme je za ravnomjeran razvoj svih dijelova FBiH. Poznato je da mi u Tuzlanskom kantonu trpimo dugogodišnju finansijsku nepravdu zbog Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH iz 2006, ali i Zakon o dugu, zaduživanju i garancijama u Federaciji BiH”,kazao je Dževad Hadžić, delegat u Domu naroda F BiH .
Upravo je to bila, ne jedina, ali centralna tema emisije Aktuelno u programu RTV TK. Ugostili smo delegata u Domu naroda parlamenta F BiH i predsjednika Kluba poslanika SDP-a u Skupštini TK, Dževada Hadžića.