Najnovije vijesti

Obilježen Dan romskog jezika: TK prvi uveo romski jezik u škole

Romi širom svijeta će drugog dana vikenda obilježiti Međunarodni dan romskog jezika, a tim povodom su Udruženje Kulturni centar Roma i Udruženje EURO-ROM organizairali svečanost u Tuzli. U fokusu je bila konačna odluka Ministarstva za obrazovanje i nauku Tuzlanskog kantona da dozvoli izučavanje romskog jezika, tradicije i kulture u osnovnim školama na području Tuzlanskog kantona. Među učesnicima su bili i predstavnici lokalnih i kantonalnih institucija, međunarodnih organizacija i profesori romskog jezika iz Republike Srbije.

Novinar Azra Mešić

Uvođenje romskog jezika kao fakultativnog predmeta u škole je historijski događaj za romsku zajednicu na podrućju Tuzlanskog kantona, kaže sedamaestogodišnja tuzlanka Adela Petrović. To je prilika više da se sistemski očuva ne samo jezik nego i romska kultura.

  • Prva ja hoću da kažem, da bi zapravo jako voljela da naučim romski jezik. Ne znam ga govoriti. U okruženju gdje sam odrasla bosanski se smatrao za maternji. Iako sam sama Romkinja i romski je u mom srcu moj maternji jezik, kaže ova učenica Srednje medicinske škole u Tuzli.

Zahvaljujući aktivizmu nevladinog sektora, Ministarstva obrazovanja i nauke, te Pedagoškog zavoda Tuzlanski kanton je prvi u Federaciji i prvi u Bosni i Hercegovini odobrio izučavaje romskog jezika sa elementima nacionalne kulture u školama. Današnja manifestacija korak je dalje od toga.

  • Danas ovdje imamo četiti doktora nauka romske nacionalne manjine koji će nas uvesti u određene aktivnosti koje bi trebali da odradimo, a to je edukacija kadra i kreiranje udžbeničke literature koja će se koristiti u nastavnom procesu, kazao je za RTVTK Nedžad Jusić, predsjednik Udruženja EURO-ROM Tuzla.

Kulturu i tradiciju Roma u početku će, pretpostavlja se predavati profesori bosanskog jezika, a oni koji budu željeli naučiti romski jezik imat će mogućnost stručne edukacije. Institucije će, kažu i dalje biti od koristi.

  • Sufinasirali smo izdavanje Romske početnice. Grad Tuzla je to finansirao. I opredijalio se da će biti aktivan partner u realizaciji projekta uvođenja romskog jezika u obliku fakultativnog predmeta u školama, kazao je Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

U susjednoj Srbiji romski jezik se u školama i na fakultetima izučava od devedestih godina. Oko dvije i po hiljade učenika u sedamdeset osnovnih škola uči romski jezik. Postoje i fakultetske katedre na kojima se školuju učitelji za romski jezik i to dijelom može biti i odvašnja praksa.

  • Ono što je za vas realno jeste da se akredituje program za učitelje romskog jezika ida učitelji mogu biti svi koji žele da nauče romski jezik. Znači mogu biti i neromi, kaže doc.dr. Marija Aleksandrović, profesorica romskog jezika i književnosti iz Novog Sada.

Romski jezik, tradiciju i kulturu će moći izučavati učenici koji to budu željeli u svim osnovnim školama na području Tuzlanskog kantona, već od naredne godine. Do sada je interes iskazalo šest stotina osnovaca, kazano je na svečanoj manifestaciji u povodu obilježavanja 5. novembra, Dana romskog jezika.

Dijeliti

RTVTK aplikaciju za Android telefone možete preuzeti na Google Play trgovini:

Izdvojeno

TV RASPORED

Pročitajte...