Počela konferencija “30 godina od osnivanja MKSJ za bivšu Jugoslaviju, naslijeđe i izazovi”

Povodom 30 godina od osnivanja Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju glavnom gradu BiH otvorena je dvodnevna Međunarodna konferencija pod nazivom “30 godina od osnivanja Međunarodng krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, naslijeđe i izazovi”. Cilj organizatora ovog događaja,  Udruženja “Pokret Majke enklava Srebrenice i Žepe“ i Udruženja žrtava i svjedoka genocida je da istakne doprinos ovog suda u međunarodnom pravnom poretku, doprinos svjedoka u procesima, ali i pitanje kako nastaviti dalje sa procesuiranjem ratnih zločina. Poruka koju su sa današnje konferencije uputili predstavnci Udruženja “Pokret Majke enklava Srebrenice i Žepe“ i Udruženja žrtava i svjedoka genocida je da treba zaštititi presude čime bi se zaštitile i žrtve genocida. Podsjetili su i na važnost donošenja Rezolucije po kojoj se žrtve ne smiju vrijeđati i a genocid negirati. Ovom značajnom događaju odazvali  su se visoki međunarodni zvaničnici u BiH, ali i oni koji su dali poseban pečat u radu Tribunala.

“Ovo nije kraj procesa traženja odgovornosti počinitelja zločina. To je samo kraj jednog poglavlja Međunarodng krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju. Novo poglavlje počinje. Još uvijek ima na hiljade osumnjičenih za ratne zločine širom zemalja bivše Jugoslavije koji moraju biti procesuirani, kazali su međunarodni zvaničnici. Organizatori konferencije smatraju da za dalji rad treba i dobra politička volja u našoj zemlji.

Više u video prilogu:

Dijeliti

RTVTK aplikaciju za Android telefone možete preuzeti na Google Play trgovini:

Izdvojeno

TV RASPORED

Pročitajte...