Potpisana muslimansko-jevrejska inicijativa

U Memorijalnom centru u Potočarima danas je obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Predstavljena je i potpisana muslimansko-jevrejska mirovna inicijativa u cilju promicanja međusobnog razumijevanja i dijaloga između jevrejske i muslimanske zajednice. Neki od principa Inicijative su posvećenost pamćenju žrtava prošlih genocida, odricanje od svih oblika antisemitizma, islamofobije i drugih netrpeljivosti, sloboda izražavanja unutar okvira poštovanja i saosjećajna komunikacija. Inicijativu su potpisali reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH, Husein ef. Kavazović i Menahem Rosensaft, predsjednik Svjetske organizacije udruženja Bergen-Balsen, a kao svedoci, Munira Subašić, predsednica Udruženja „Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“ i Jakob Finci, predsednik Jevrejske zajednice u BiH. Muslimansko-jevrejska mirovna incijativa za mir i sjećanje koja je danas spotpisana u Memorijalnom centru Potočari je dokument kojim će se održavati međureligijski kontakti, međusobno razumijevanje, ali i dijalog koji su važni u vremenu u kojem živimo, kazali su njeni potpisnici, Husein ef. Kavazović, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH i Menahem Rsensaft, predsjednik Svjetske organizacije udruženja Bergen-Balsen.

„Inicijativa koju smo danas pokrenuli je jedno otvoreno polje za muslimane i jevreje, ali i svima koji se žele priključiti da u vremenima kriza, a svjesoci smo šta se događa u i oko Gaze. Postoji odgovornost svih ljudi koji imaju savjest da se to zaustavi, a oni koji su počinili zločine odgovaraju za svoje zločine i s jedne i s druge strane“, kazao ef. Kavazović.

„U praktičnom smislu mi tražimo od ljudi koji donose odluke da principe koje smo mi danas potpisali uzmu u obzir pri donošenju odluka. To naravno neće biti lako, ali možda budemo u stanju napraviti barem jedan mali pomak u pravom smjeru“, istakao je Rosensaft.

Inicijativa je od historijskog značaja. „Holokaust se dogodio pedeset godina prije nego genocid u Srebrenici i današnji događaj je prava prilika da se prisjetimo svih žrtava, spriječimo ponavljanje terora koji se dogodio u Aušvicu i Srebrenici“, kazao je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt.

„Ono što se danas ovdje u Srebrenici događa i što se dogodilo je pokazatelj na koji način treba voditi dijalog. I zbog toga nije tačno da je Bosna i Hercegovina uvijek spora. U nekim stvarima je izuzetno napredna. U nekim može da  bude primjer drugima. Zbog toga želim čestitati i reisu, gospodinu Rosensaftu i Jakobu Finciju“, naglasio je Schmidt.

„Danas je obilježavanje godišnjice holokausta, dan kada je oslobođen logor Auschwitz 1945. godine. I 11. juli bi trebalo proglasiti Danom sjećanja. Mislim da će u tome pomoći ova Inicijativa, istakao je predsjednik Jevrejske zajednice u BiH“, Jakob Finci.

„Ono što je naša želja je da i BiH dobije takav tretman, ne samo u zemljama koje su to prihvatile i koje ga obilježavaju već da postane međunarodno priznati Dan sjećanja na žrtve zločina u Srebrenici“, kazao je Finci.

U svom obraćanju Johann Sattler, šef Delegacije EU u Bosni i Hercegovini je naglasio je važnost muslimansko-jevrejskih odnosa koji dolaze u trenutku kada svjedočimo dešavanjima u Gazi, te da ubijanje i ranjavanje nedužnih civila mora prestati. Zahvalio se reisu Kavazoviću i gospodinu Rozenzaltu na promociji međuvjerskog dijaloga u BiH.

„Ovom svijetu treba još takvih istinskih veličina. Svakako bi to bio bolji svijet i bolje mjesto. Nadam se da je ova inicijativa još jedan gradivni element nade za budućnost BiH, svjetlo za druge zajednice širom Evrope i svijeta“, poručio je Sattler.

Svjedoci potpisivanja Inicijative bili su Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa” i Jakob Finci, predsjednik Jevrejske zajednice u BiH. Obilježavanje ovog međunarodnog dana bila je prilika je da se oda počast milionima nedužnih žrtvava i prenese istina mlađim generacijama.

Dijeliti

RTVTK aplikaciju za Android telefone možete preuzeti na Google Play trgovini:

Izdvojeno

TV RASPORED

Pročitajte...